  • RBE1VAM20ATR
RBE1VAM20ATR
advertisement
Manufacturer No:
RBE1VAM20ATR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RBE1VAM20ATR
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
RBE1VAM20ATR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RBE1VAM20ATR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 1A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Reverse Voltage
    20V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    3A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C