  • RBEF03001R000KFB00
RBEF03001R000KFB00
advertisement
Manufacturer No:
RBEF03001R000KFB00
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RBEF03001R000KFB00
Package:
Radial, Tubular
Description:
Wirewound Resistors 300watts 1ohms 10% Fixed Ribwound
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RBEF03001R000KFB00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Operating Temperature
    -55°C~415°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RBEF
  • Size / Dimension
    1.125Diax8.500L 28.58mmx215.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    1Ohms
  • Max Operating Temperature
    415°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    300W
  • Power Rating
    300W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Length
    215.9mm