  • RBR5L30ATE25
RBR5L30ATE25
advertisement
Manufacturer No:
RBR5L30ATE25
HK JDW NO:
687-RBR5L30ATE25
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 5A 150°C Max 100μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
Quantity:
In Stock : 1550
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RBR5L30ATE25
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A