  • RC0402FR-071K2L
RC0402FR-071K2L
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-071K2L
HK JDW NO:
898-RC0402FR-071K2L
Datasheet:
RC0402FR-071K2L
Description:
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-071K2L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW
    Not
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm