  • RC0402FR-13270RL
RC0402FR-13270RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-13270RL
HK JDW NO:
898-RC0402FR-13270RL
Package:
Datasheet:
RC0402FR-13270RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 270Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 27582
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-13270RL
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    270Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Power Rating
    62.5mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 13 Inch
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0625W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    350μm
  • Length
    1mm