  • RC12KB6M20
RC12KB6M20
advertisement
Manufacturer No:
RC12KB6M20
HK JDW NO:
762-RC12KB6M20
Datasheet:
RC12KB6M20
Description:
FIXED RESISTOR, 6.2MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,
Step5Bar-code shipping tag
RC12KB6M20
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    6.2MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Construction
    Tubular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.7 mm