  • RC1608J245CS
RC1608J245CS
advertisement
Manufacturer No:
RC1608J245CS
HK JDW NO:
703-RC1608J245CS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.4MOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC1608J245CS
    47 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RC
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.4MOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm