  • RC55LF-D-127K-B-B
RC55LF-D-127K-B-B
advertisement
Manufacturer No:
RC55LF-D-127K-B-B
HK JDW NO:
850-RC55LF-D-127K-B-B
Package:
Metal
Datasheet:
RC55LF-D-127K-B-B
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 127kOhm,
Quantity:
In Stock : 407
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC55LF-D-127K-B-B
    Metal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    127kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    2.5mm
  • Length
    7.2mm