  • RCEC72A225K3DBH03A
RCEC72A225K3DBH03A
advertisement
Manufacturer No:
RCEC72A225K3DBH03A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RCEC72A225K3DBH03A
Package:
Radial
Description:
RCE 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 1520
Step5Bar-code shipping tag
RCEC72A225K3DBH03A
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RCE
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm