  • RCP1317NP-102L
RCP1317NP-102L
advertisement
Manufacturer No:
RCP1317NP-102L
HK JDW NO:
738-RCP1317NP-102L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RCP1317NP-102L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCP1317NP-102L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCP1317
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    820mA
  • Lead Length
    4.8mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.18Ohm Max
  • Max DC Current
    820mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    900mA
  • Height
    17.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm