  • RCS-1800-250
RCS-1800-250
advertisement
Manufacturer No:
RCS-1800-250
Manufacturer:
Aim Dynamics
HK JDW NO:
22-RCS-1800-250
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
RCS-1800-250 Overview
For safety reasons, the current sensors are enclosed in Module packages.
RCS-1800-250 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~105°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Supply Voltage: 9V~36V
Sensing Current: 250A
Module Package
RCS-1800-250 Applications
There are a lot of Aim Dynamics RCS-1800-250 Current Sensors applications.
  • Static converters for for DC motor drives
  • Power Supplies for welding applications
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • Mobile applications
  • General purpose inverters
  • Leakage Current Sensors
  • DC motor drives
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Power supply management
  • DC and AC power monitoring
Step5Bar-code shipping tag
RCS-1800-250
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Series
    RCS
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    9V~36V
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Number of Channels
    1
  • Accuracy
    ±1%
  • For Measuring
    AC
  • Current - Sensing
    250A