  • RCS040249R9FKED
RCS040249R9FKED
advertisement
Manufacturer No:
RCS040249R9FKED
HK JDW NO:
873-RCS040249R9FKED
Datasheet:
RCS040249R9FKED
Description:
RCS e3 Series, Thick Film, 49.9Ohms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RCS040249R9FKED
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
    0402
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    49.9Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm