  • RCT-1800-250
RCT-1800-250
advertisement
Manufacturer No:
RCT-1800-250
Manufacturer:
Aim Dynamics
HK JDW NO:
22-RCT-1800-250
Package:
Module
Datasheet:
RCT-1800-250
Purchasing and Inquiry
RCT-1800-250 Overview
In order to provide safety protection, the current sensors are packaged in Module packages.
RCT-1800-250 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~105°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Supply Voltage: 12V~30V
Sensing Current: 250A
Module Package
RCT-1800-250 Applications
There are a lot of Aim Dynamics RCT-1800-250 Current Sensors applications.
  • OEM Current Sensing
  • Leakage Current Sensors
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Motor and load control
  • Mobile applications
  • Proving Switch
  • Battery supplied applications
  • Battery chargers and systems
  • Static converters for for DC motor drives
Step5Bar-code shipping tag
RCT-1800-250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Series
    RCT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    12V~30V
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Number of Channels
    1
  • Accuracy
    ±0.5%
  • For Measuring
    AC
  • Current - Sensing
    250A