  • RCT-1800-5000
RCT-1800-5000
advertisement
Manufacturer No:
RCT-1800-5000
HK JDW NO:
22-RCT-1800-5000
Datasheet:
RCT-1800-5000
Purchasing and Inquiry
RCT-1800-5000 Overview
A Module package is used to protect the current sensors from damage.
RCT-1800-5000 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~105°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Supply Voltage: 12V~30V
Sensing Current: 5000A
Module Package
RCT-1800-5000 Applications
There are a lot of Aim Dynamics RCT-1800-5000 Current Sensors applications.
  • OEM Current Sensing
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • DC and AC power monitoring
  • Battery supplied applications
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Proving Switch
  • Overcurrent protection
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Motor and load control
Step5Bar-code shipping tag
RCT-1800-5000
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Voltage - Supply
    12V~30V
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Current - Sensing
    5000A