  • RDBF-25S-LNA(50)
RDBF-25S-LNA(50)
advertisement
Manufacturer No:
RDBF-25S-LNA(50)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-RDBF-25S-LNA(50)
Package:
Datasheet:
Description:
D SUBMINIATURE CONNECTOR BOARD PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
RDBF-25S-LNA(50)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    BOARD
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Shell Material
    STEEL
  • Mounting Option 1
    M3X0.5
  • Mounting Style
    RIGHT ANGLE
  • Mounting Option 2
    THREADED
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    D SUBMINIATURE CONNECTOR
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU ON NI
  • Total Number of Contacts
    25
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    25mOhm
  • Insulation Resistance
    1MOhm
  • Termination Type
    SOLDER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1700VAC V
  • Number of Poles
    25
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insulator Color
    BLACK
  • Length - Termination
    0.157 inch