  • RDEC72A155K3S1H03A
RDEC72A155K3S1H03A
advertisement
Manufacturer No:
RDEC72A155K3S1H03A
HK JDW NO:
535-RDEC72A155K3S1H03A
Description:
RDE 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 8390
Step5Bar-code shipping tag
RDEC72A155K3S1H03A
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    X7S
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2216
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm
  • Width
    4mm