  • RDED72E225MUB1C13B
RDED72E225MUB1C13B
advertisement
Manufacturer No:
RDED72E225MUB1C13B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDED72E225MUB1C13B
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2μF 250V Ceramic Capacitor 20% Radial
Quantity:
In Stock : 3858
Step5Bar-code shipping tag
RDED72E225MUB1C13B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    X7T
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    14.5034mm
  • Length
    7.6962mm
  • Width
    4.4958mm