  • REA101M1C-0611
REA101M1C-0611
advertisement
Manufacturer No:
REA101M1C-0611
Manufacturer:
Surge Components
HK JDW NO:
4434-REA101M1C-0611
Datasheet:
REA101M1C-0611
Description:
100μF Capacitor 20% Bulk 180mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
REA101M1C-0611
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Ripple Current
    180mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C