  • REC10-2412DZ/H2/M
REC10-2412DZ/H2/M
advertisement
Manufacturer No:
REC10-2412DZ/H2/M
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-REC10-2412DZ/H2/M
Package:
24-DIP Module
Datasheet:
REC10-2412DZ/H2/M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
REC10-2412DZ/H2/M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module
  • Weight
    27g
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE REC10/M (10W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.40 H 32.0mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Depth
    10.2mm
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    2kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    416mA
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Current - Output (Max)
    416mA 416mA
  • Output Current
    416mA
  • Output Power
    10W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    416mA
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Current - Output 2
  • Height
    10.2mm