  • REDIN60-24
REDIN60-24
advertisement
Manufacturer No:
REDIN60-24
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-REDIN60-24
Package:
Datasheet:
REDIN60-24
Description:
RECOM POWER REDIN60-24 AC/DC DIN Rail Power Supply, Adjustable, Fixed, 1 Output, 85 VAC, 264 VAC, 60 W, 24 VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
REDIN60-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Weight
    332g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE REDIN60 (60W)
  • Size / Dimension
    3.98Lx1.78W x 3.62 H 101.2mmx45.1mmx92.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PXMA-X8
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    2.5A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Max Voltage Rating (AC)
    264V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    2.5A
  • Output Power
    60W
  • Max Output Voltage
    28V
  • Current - Output 1
    2.5A
  • Max Output Power
    60W
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    92mm