  • REG101NA-2.5/250G4
REG101NA-2.5/250G4
advertisement
Manufacturer No:
REG101NA-2.5/250G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG101NA-2.5/250G4
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 5 SOT-23
Quantity:
In Stock : 12317
Step5Bar-code shipping tag
REG101NA-2.5/250G4
  • Package / Case
    SOT-23
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    400μA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Max Input Voltage
    10V
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.2%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Voltage Reference
    1.267V
  • Height
    1.15mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm