  • REG104GA-2.7/2K5
REG104GA-2.7/2K5
advertisement
Manufacturer No:
REG104GA-2.7/2K5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG104GA-2.7/2K5
Package:
SOT-223
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 5 SOT-223
Quantity:
In Stock : 2500
Step5Bar-code shipping tag
REG104GA-2.7/2K5
  • Package / Case
    SOT-223
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Voltage - Output
    2.7V
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Input Voltage (Min)
    3.6V
  • Input Voltage (Max)
    15V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Current1-Max
    1A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.48V
  • Operating Temperature TJ-Max
    85°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    16V
  • Adjustability
    FIXED
  • Load Regulation-Max(%)
    0.0945%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.0945%
  • Operating Temperature TJ-Min
    -40°C
  • Length
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • Width
    3.5mm