  • RER45F1R78RC02
RER45F1R78RC02
advertisement
Manufacturer No:
RER45F1R78RC02
HK JDW NO:
873-RER45F1R78RC02
Datasheet:
RER45F1R78RC02
Description:
FIXED RESISTOR 1.78Ohm, ±1%, 10W
Step5Bar-code shipping tag
RER45F1R78RC02
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.800W 19.05mmx20.32mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.78Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEAT SINK: 10W
  • HTS Code
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-39009
  • Rated Power Dissipation (P)
    6W
  • Working Voltage
    3.268V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height
    10.287mm
  • Height Seated (Max)
    0.405 10.29mm