  • RER60F2611RC02
RER60F2611RC02
advertisement
Manufacturer No:
RER60F2611RC02
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RER60F2611RC02
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RER60F2611RC02
Description:
Res Wirewound 2.61K Ohm 1% 5W ±20ppm/C 0.01% Aluminum Housed AXL Flange Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER60F2611RC02
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    3g
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39009, RER60
  • Size / Dimension
    0.600Lx0.646W 15.24mmx16.41mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    2.61kOhms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    5W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Depth
    16.41mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39009
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    8.509mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.51mm
  • Length
    28.58mm
  • Width
    16.4084mm