  • RER60FR750RC02
RER60FR750RC02
advertisement
Manufacturer No:
RER60FR750RC02
HK JDW NO:
873-RER60FR750RC02
Datasheet:
RER60FR750RC02
Description:
FIXED RESISTOR 750mOhm, ±1%, 5W
Step5Bar-code shipping tag
RER60FR750RC02
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.600Lx0.646W 15.24mmx16.41mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    750mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEAT SINK: 5W
  • HTS Code
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Working Voltage
    1.5V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height
    8.509mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.51mm