  • RER65F1000PC02
RER65F1000PC02
advertisement
Manufacturer No:
RER65F1000PC02
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RER65F1000PC02
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RER65F1000PC02
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER65F1000PC02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    6g
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Military, MIL-PRF-39009, RER65
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.800W 19.05mmx20.32mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEAT SINK: 10W
  • HTS Code
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    6W
  • Working Voltage
    24.4949V
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    10.287mm
  • Height Seated (Max)
    0.405 10.29mm