  • RER70F1002RCSL
RER70F1002RCSL
advertisement
Manufacturer No:
RER70F1002RCSL
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RER70F1002RCSL
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RER70F1002RCSL
Description:
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 20W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER70F1002RCSL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    14.2494mm
  • Height Seated (Max)
    0.561 14.25mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    13g
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    Military, MIL-PRF-39009, RER70
  • Size / Dimension
    1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEAT SINK:20W
  • HTS Code
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    8W
  • Working Voltage
    282.8427V
  • Failure Rate
    R (0.01%)