  • RER70F1R21RC02
RER70F1R21RC02
advertisement
Manufacturer No:
RER70F1R21RC02
HK JDW NO:
873-RER70F1R21RC02
Datasheet:
RER70F1R21RC02
Description:
FIXED RESISTOR 1.21Ohm, ±1%, 20W
Step5Bar-code shipping tag
RER70F1R21RC02
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Size / Dimension
    1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.21Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEAT SINK:20W
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    27.43mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-39009
  • Rated Power Dissipation (P)
    8W
  • Working Voltage
    3.1113V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height
    14.2494mm
  • Height Seated (Max)
    0.561 14.25mm