  • RER70F2R00RCSL
RER70F2R00RCSL
advertisement
Manufacturer No:
RER70F2R00RCSL
HK JDW NO:
873-RER70F2R00RCSL
Datasheet:
RER70F2R00RCSL
Description:
Res Wirewound 2 Ohm 1% 20W 50ppm/C 0.01% Aluminum Housed AXL Flange Mount Card Pack
Step5Bar-code shipping tag
RER70F2R00RCSL
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEAT SINK:20W
  • HTS Code
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-39009
  • Rated Power Dissipation (P)
    8W
  • Working Voltage
    4V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height
    14.2494mm
  • Height Seated (Max)
    0.561 14.25mm