  • RER75F1500RCSL
RER75F1500RCSL
advertisement
Manufacturer No:
RER75F1500RCSL
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RER75F1500RCSL
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RER75F1500RCSL
Description:
150Ohms, ±1%, 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER75F1500RCSL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    15.875mm
  • Height Seated (Max)
    0.625 15.87mm
  • Length
    49.9872mm
  • Width
    28.956mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    28g
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    Military, MIL-PRF-39009, RER75
  • Size / Dimension
    1.968Lx1.140W 49.99mmx28.96mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    150Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    30W
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Failure Rate
    R (0.01%)