  • RF80G331MDN1PX
RF80G331MDN1PX
advertisement
Manufacturer No:
RF80G331MDN1PX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RF80G331MDN1PX
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RF80G331MDN1PX Overview
4A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.The device has an ESR of 8mOhm.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 4V is required.The dissipation factor of the part is 0.1 %.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
RF80G331MDN1PX Features
4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
RF80G331MDN1PX Applications
There are a lot of Nichicon RF80G331MDN1PX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RF80G331MDN1PX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RF8
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    400mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm