  • RFA0E331MCN1GS
RFA0E331MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RFA0E331MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RFA0E331MCN1GS
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RFA0E331MCN1GS Overview
The device has an ESR of 10mOhm.
RFA0E331MCN1GS Features
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
RFA0E331MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RFA0E331MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
RFA0E331MCN1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    5.9944mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C