  • RFD16N06LESM9A
RFD16N06LESM9A
advertisement
Manufacturer No:
RFD16N06LESM9A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-RFD16N06LESM9A
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
RFD16N06LESM9A
Description:
Trans MOSFET N-CH 60V 16A 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RFD16N06LESM9A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    260.37mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    16A
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    90W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    90W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    47m Ω @ 16A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1350pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    62nC @ 10V
  • Rise Time
    60ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    +10V, -8V
  • Fall Time (Typ)
    35 ns
  • Turn-Off Delay Time
    48 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    16mA
  • Threshold Voltage
    3V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    10V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.047Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm