  • RFP40N10
RFP40N10
advertisement
Manufacturer No:
RFP40N10
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-RFP40N10
Package:
TO-220-3
Datasheet:
RFP40N10
Purchasing and Inquiry
RFP40N10 Description
RFP40N10 Features
  • rDS(ON) = 0.040?
  • UIS Rating Curve
  • SOA is Power Dissipation Limited
  • 175℃ Operating Temperature
  • 40A, 100V
RFP40N10 Application
  • Switching regulators
  • Switching converters
  • Motor drivers
  • Relay drivers
Step5Bar-code shipping tag
RFP40N10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RFP40N10.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    40A
  • Number of Elements
    1
  • Voltage
    100V
  • Power Dissipation-Max
    160W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    40A
  • Power Dissipation
    160W
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40mOhm @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    300nC @ 20V
  • Rise Time
    30ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Turn-Off Delay Time
    42 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    40A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Drain to Source Resistance
    40mOhm
  • Rds On Max
    40 mΩ