  • RFS-25V331MI6#5
RFS-25V331MI6#5
advertisement
Manufacturer No:
RFS-25V331MI6#5
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-RFS-25V331MI6#5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RFS-25V331MI6#5
Description:
RFS, SILMIC II 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 675mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 30
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RFS-25V331MI6#5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RFS, SILMIC II
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    675mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    675mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    25mm