  • RFS-50V4R7ME3#5
RFS-50V4R7ME3#5
advertisement
Manufacturer No:
RFS-50V4R7ME3#5
HK JDW NO:
269-RFS-50V4R7ME3#5
Datasheet:
RFS-50V4R7ME3#5
Description:
RFS, SILMIC II 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1285
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RFS-50V4R7ME3#5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    35mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    11mm