  • RFU10TF6S
RFU10TF6S
advertisement
Manufacturer No:
RFU10TF6S
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RFU10TF6S
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.8V @ 10A 150°C Max 10μA @ 600V 2-Termination Bulk TO-220-2 Full Pack Through Hole
Quantity:
In Stock : 8178
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RFU10TF6S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.8V @ 10A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    100A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    25 ns
  • Peak Reverse Current
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A