  • RGA101M2EBK1636G
RGA101M2EBK1636G
advertisement
Manufacturer No:
RGA101M2EBK1636G
Manufacturer:
Lelon Electronics
HK JDW NO:
3891-RGA101M2EBK1636G
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% Bulk 610mA 7.5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
RGA101M2EBK1636G
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Ripple Current
    610mA
  • Dissipation Factor
    0.17 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Current - Leakage
    3μA
  • Length
    35.5mm