  • RGC1206FTC422R
RGC1206FTC422R
advertisement
Manufacturer No:
RGC1206FTC422R
HK JDW NO:
762-RGC1206FTC422R
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RGC1206FTC422R
Description:
RES SMD 422 OHM 1% 1/4W 1206
Step5Bar-code shipping tag
RGC1206FTC422R
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    422Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm