  • RGC1A60A60KGU
RGC1A60A60KGU
advertisement
Manufacturer No:
RGC1A60A60KGU
HK JDW NO:
144-RGC1A60A60KGU
Datasheet:
RGC1A60A60KGU
Description:
Contactor,SS,Single Pole,20-275VAC/24-190VAC Control,60AAC,36-660VAC Line
Step5Bar-code shipping tag
RGC1A60A60KGU
    Select All
  • Min Supply Voltage
    42V
  • Voltage - Input
    20V~275VAC 24V~190VDC
  • Nominal Supply Current
    60A
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    1P, SPST
  • Max Output Voltage
    600V
  • Voltage - Load
    42V~600V
  • Length
    110mm
  • Width
    70mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Panel
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    RGC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    600V
  • Depth
    140.5mm
  • Current Rating
    60A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Max Output Current
    60A
  • Operating Supply Voltage
    190V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Max Supply Voltage
    600V