  • RGC2A60D40GGEDM
RGC2A60D40GGEDM
advertisement
Manufacturer No:
RGC2A60D40GGEDM
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RGC2A60D40GGEDM
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
Description:
2P -SSC-DC IN-ZC 600V 3X40A 1200
Step5Bar-code shipping tag
RGC2A60D40GGEDM
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Package / Case
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Mfr
    Carlo Gavazzi Inc.
  • Series
    RGC
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    DPST-NO (2 Form A)
  • Voltage - Input
    5 ~ 32VDC
  • Voltage - Load
    90 ~ 660V
  • Load Current
    40 A