  • RGS1A60D20KGU
RGS1A60D20KGU
advertisement
Manufacturer No:
RGS1A60D20KGU
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RGS1A60D20KGU
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
RGS1A60D20KGU
Description:
1P-SSR-DC IN-ZC 600V 20A 1200VP-U-SRW IN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGS1A60D20KGU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RGS
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    4V~32VDC
  • Voltage - Load
    42V~600V
  • Load Current
    20A