  • RGTV60TS65DGC11
RGTV60TS65DGC11
advertisement
Manufacturer No:
RGTV60TS65DGC11
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RGTV60TS65DGC11
Package:
TO-247-3
Datasheet:
RGTV60TS65DGC11
Description:
650V 30A FIELD STOP TRENCH IGBT
Step5Bar-code shipping tag
RGTV60TS65DGC11
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    194W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    95ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    60A
  • Turn On Time
    45 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    201 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    64nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C