  • RH00530R00FC02
RH00530R00FC02
advertisement
Manufacturer No:
RH00530R00FC02
HK JDW NO:
873-RH00530R00FC02
Datasheet:
RH00530R00FC02
Description:
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 7.5W
Step5Bar-code shipping tag
RH00530R00FC02
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Size / Dimension
    0.600Lx0.646W 15.24mmx16.41mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    30Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    7.5W
  • Voltage - Rated DC
    12.2V
  • Max Power Dissipation
    7.5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    16.41mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    MIL-PRF-18546
  • Lead Length
    6.76mm
  • Size Code
    6065
    Aluminum
  • Diameter
    8.48mm
  • Height
    8.13mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.51mm