  • RH010100R0FC02
RH010100R0FC02
advertisement
Manufacturer No:
RH010100R0FC02
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RH010100R0FC02
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RH010100R0FC02
Description:
FIXED RESISTOR 100Ohm, ±1%, 12.5W
Quantity:
In Stock : 101
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RH010100R0FC02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RH
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.800W 19.05mmx20.32mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    12.5W
  • Voltage - Rated DC
    31.6V
  • Max Power Dissipation
    12.5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    20.32mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    7.5W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Diameter
    10.67mm
  • Height
    9.91mm
  • Height Seated (Max)
    0.405 10.29mm