  • RH0251R000FC02
RH0251R000FC02
advertisement
Manufacturer No:
RH0251R000FC02
HK JDW NO:
873-RH0251R000FC02
Datasheet:
RH0251R000FC02
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 25W
Step5Bar-code shipping tag
RH0251R000FC02
    Axial, Box
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Depth
    27.43mm
  • Height
    13.87mm
  • Height Seated (Max)
    0.561 14.25mm