  • RH02520R00FC02
RH02520R00FC02
advertisement
Manufacturer No:
RH02520R00FC02
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RH02520R00FC02
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RH02520R00FC02
Description:
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W
Step5Bar-code shipping tag
RH02520R00FC02
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    RH
  • Size / Dimension
    1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    22.4V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    27.43mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Diameter
    13.97mm
  • Height
    13.87mm
  • Height Seated (Max)
    0.561 14.25mm