  • RH05010R00FC02
RH05010R00FC02
advertisement
Manufacturer No:
RH05010R00FC02
HK JDW NO:
873-RH05010R00FC02
Datasheet:
RH05010R00FC02
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 50W
Step5Bar-code shipping tag
RH05010R00FC02
    Axial, Box
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.968Lx1.140W 49.99mmx28.96mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 50W
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    22.4V
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Depth
    28.96mm
  • Height
    15.49mm
  • Height Seated (Max)
    0.625 15.87mm