  • RH050250R0FC02
RH050250R0FC02
advertisement
Manufacturer No:
RH050250R0FC02
HK JDW NO:
873-RH050250R0FC02
Datasheet:
RH050250R0FC02
Description:
250Ohms, ±1%, 50W
Quantity:
In Stock : 170
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RH050250R0FC02
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.968Lx1.140W 49.99mmx28.96mm
  • Tolerance
    ±1%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    250Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    50W
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    112V
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Depth
    28.96mm
    Aluminum
  • Diameter
    16mm
  • Height
    15.49mm
  • Height Seated (Max)
    0.625 15.87mm
  • Length
    70.64mm
  • Width
    28.96mm