  • RH1B-UTAC120V
RH1B-UTAC120V
advertisement
Manufacturer No:
RH1B-UTAC120V
Manufacturer:
IDEC
HK JDW NO:
354-RH1B-UTAC120V
Package:
Datasheet:
RH1B-UTAC120V
Description:
Relay General Purpose Power; 10A; SPDT; 120V AC Coil
Step5Bar-code shipping tag
RH1B-UTAC120V
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Brackets
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    24 g
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    50 °C
  • Min Operating Temperature
    -25 °C
  • Power Rating
    1 W
  • Max Voltage Rating (AC)
    110 V
  • Max Current Rating
    10 A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    10 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    16.5 Ω
  • Operate Time
    20 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    7.5 mA
  • Coil Voltage (AC)
    120 V
  • Height
    35.6 mm
  • Width
    14.5 mm